21019 м.Вінниця, вул.Нагірна,13 тел.: 8 (0432) 55-68-79; 55-68-92

НЕПЕРЕВЕРШЕНА ПОДОРОЖ РЕГІОНАМИ УКРАЇНИ

Студенти 11-УМ(б) групи в супроводі куратора Т. С. Слободинської та декана філологічного факультету О. М. Похилюк мали змогу 11 травня відвідати Національний музей народної архітектури та побуту України, заснований  6 лютого 1969 року. Цьому передувала низка громадських ініціатив, зокрема публікація відкритого листа про необхідність створення музею народної культури в Києві від  14 серпня  1965 року в газеті «Літературна Україна». Петра Тимофійовича Тронька (1915 – 2011) слушно вважають фундатором музею.

 Відповідна програма дала змогу весь обсяг робіт, пов’язаних із науковим обґрунтуванням потреби створення музею, розробкою його концепції, штатного розкладу та тематико-експозиційного плану, із залученням найкращих дослідників народної архітектури та етнографії на посади в новостворений структурний підрозділ музею в штаті республіканського апарату Товариства, а також проведення в усіх областях України комплексних польових історико-етнографічних експедицій із виявлення, обстеження, фіксації та маркування пам’яток народної архітектури, здійснювати коштом Товариства і під безпосереднім постійним, подвійним керівництвом П. Т. Тронька, який також особисто вибрав місце розташування музею та забезпечив землевідведення. Демонтаж, консервацію, перевезення, реставрацію та встановлення на місці пам’яток народної архітектури (будинків, господарчих споруд,  дерев’яних церков (нині діючих), вітряків тощо) здійснювала спеціалізована реставраційна майстерня, створена також Товариством на правах свого структурного підрозділу. Одночасно співробітники музею за активної участі активістів обласних організацій Товариства здійснювали пошук та збір цінних пам’яток етнографії, декоративно-ужиткового мистецтва, народних одягу, меблів, дерев’яного і глиняного посуду, чоловічого і жіночого одягу, музичних інструментів тощо.

Офіційно експозиція музею відкрита для відвідувачів у 1976 році. Товариство повністю фінансувало діяльність музею та реставраційної майстерні до 1989 року, коли музей було передано у відання Академії наук України, а згодом – і Міністерства культури України.

На території музею зосереджено 275 архітектурних експонатів народного будівництва XVI–XX століть. Садиби з сільськими хатами й господарськими будівлями сформовано з документальною достовірністю та згруповано відповідно до особливостей планування поселень того чи того історико-етнографічного регіону.

У фондах музею зберігається понад 70 тисяч предметів побуту, творів народного мистецтва, знарядь праці. Найцікавішими з експонатів обладнано інтер’єри будівель.

Усе це мали змогу побачити студенти і викладачі за доволі короткий час завдяки подорожі на електромобілі. Супровід гіда увиразнив уявлення про різні регіони України (Полісся, Поділля, Закарпаття, Середню Наддніпрянщину), давні звичаї людей, особливості побуту тощо. Екскурсія збагатила і словник студентів багатьма лексемами, які вони вже почули, вивчаючи українську діалектологію, як-от: колиба, трембіта, когут тощо. Надовго залишиться в пам’яті розповідь про Т. Шевченка і його останнє кохання Лукерію Полусмакову. Інформація, яку пропонувала гід, була пересипана великою кількістю українських прислів’їв, приказок та пісень. Чепурні українські хатки зараз повертають нас на сотні років тому, переконуючи в працьовитості українців, посіяні квіти поліпшують настрій і викликають бажання побувати тут не один раз.

Насамкінець, розташована біля Співочого поля «Кулішна» привабила смачним баношем, дерунами зі шкварками, варениками з картоплею і грибами, узваром і надала можливість поділитися враженнями від такого яскравого й незабутнього побаченого й почутого.


P
P
P
P
P
P
P
P
P
P

Контакти

Зв'язатись з нами

8 (0432) 55-68-79

vgpk@ua.fm

Графік работи приймальної комісії

ДЕТАЛЬНІШЕ

Наша адреса

21019, м. Вінниця
вул. Нагірна, 13

Оплата за навчання та прожмвання

ОПЛАТИТИ